Promosyon Nedir ?

Promosyon Seçiminde Sektör ve Ürün Uyumuna Dikkat Edin

Pazarlamada reklamın payı çok büyüktür  ve bu payda yer alan unsurlardan biri de promosyonlardır. Müşterilere verilen küçük bir hediye bile marka değerini önemli ölçüde arttırdığı için hemen hemen her firma promosyonları kullanarak marka değerini güçlendirmeyi hedefler. Müşteriler üzerinde büyük bir psikolojik etkisi olduğunu söyleyebileceğimiz promosyon sadece küçük çaplı firmaların değil, tanınmaya ihtiyaç duymayan büyük markaların bile tercih ettiği bir yöntemdir. Çünkü bu sayede müşterilerini rakiplerine kaptırmayan firmalar, müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğu için onları sevindirerek markaya olan bağlılıklarını da arttırırlar.

Aslında markaların yaptığı bu promosyonların son derece psikolojik bir tarafı olduğunu söylemek gerekir. İnsanlar kendisine hediye veren markalara karşı büyük bir sempati duyduğu için onlara karşı zaman içerisinde bir minnet de duyacak ve vazgeçerek rakip firmaya geçemeyecektir. Bu nedenle promosyonun önemini küçümsemek yanlış olur.

Promosyonlar Maliyet Olarak Markanıza Zarar Vermeyecek

Maliyet anlamında reklamlar markaların bütçelerini zaman zaman zorlamaktadır. Üstelik artan rekabet dünyasında her geçen gün yeni firmaların sektörlere dahil olması, reklama ayrılan bütçenin  de artmasını zorunlu kılmıştır. Üstelik bu reklamlar zaman içerisinde unutulduğu için sürekli olarak bir yenisinin üretilmesi gerekmektedir. Oysa ki promosyon, çok daha düşük maliyetli reklamlar olduğu için diğerlerine kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.

Promosyon kalıcılığı yüksek ve ömrü uzun reklamlardır. Üstelik maliyet ve akılda kalma olarak oranlama yapıldığı zaman karşımıza çıkan maliyet çok düşük olmaktadır. Bu nedenle mutlaka markanız için promosyon ürün vermeyi düşünmeniz gerekir.

Promosyon Sektör Uyumuna Dikkat Etmelisiniz

Promosyon vereceğiniz zaman ne vereceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa hedef kitlenizi baz alarak bir fikir üretmelisiniz. Çünkü hediye edeceğiniz ürünler hedef kitlenizin işine yarar nitelikte olmalı ve  onların sürekli kullanacağı türde ürünler olmalıdır. Aynı zamanda promosyonlar markanızı temsil edeceği için kaliteli olmalı ve tasarımı da göze hitap edecek şıklıkta olmalıdır. Aksi durumda markanızın imajına zarar verebilir ve kalitesiz promosyon nedeniyle müşterinin markadan soğumasına ya da güveninin azalmasına da neden olabilirsiniz.  Bu nedenle promosyon üreten firma seçimini dikkatli yapmalısınız.