Promosyon Nedir? Promosyon Ne Demek?

Promosyon Ne Demek?

Wikipedia bilgi kütüpanesi promosyonu “firmaların potansiyel müşterilerine kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak amacıyla kullandığı etkili bir tanıtım aracıdır.” der.

Sanayi devrimin öncülerinden Fransız ekolünden dilimize girmiştir. Bir dönem eşantiyon bu kelime için düşünülse de promosyon daha baskın bir kullanımı nedeniyle eşantiyon kullanımı çok daha geri de kalmıştır. Birazda farklılaşarak promosyon kişileri farklı ürünlerle sevindirmeyi, algı oluşturmayı, reklam yapmayı ifade ederken, eşantiyon numune ürün gibi bir anlam kaymasına gitmiştir.

Promosyon batı ülkelerinde reklam çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturur. Firmalar promosyon ürünlerine Türkiye’deki firmaların kat ve kat üstünde oranlarda bütçe ayırırlar. Türkiye de ise bu ekonomik kültür maalesef hala yerleşememiştir.

Türkiye de ki ve batı ülkelerindeki promosyon firmalarının kataloglarını incelerseniz aradaki farkı görmeniz mümkündür. Maalesef arada devasa ticari ve kültürel farklılıklar vardır. Türkiye de geleneksel ürünlerin ağırlıklı olduğu bir promosyon ürün yelpazesine karşın batıda insanların hayatın her alanında karşılarına markalarını çıkarma isteğini çok net görebilirsiniz.

Zaman içinde ekonomik ve sosyo-kültürel değişimler ile Türkiye deki promosyon kullanım olanak ve imkanlarının çok değişeceğini düşünüyorum.

Promosyon Ürünleri

Burada tek tek kalemden başlayıp çantaya kadar promosyon ürünlerini saymaya gerek görmüyorum. Kısaca baskı yapabildiğiniz, biraz daha geniş bir tarif ile reklamınızı yapabildiğiniz her şey promosyon ürünüdür.

Promosyon ürün aslında hatırlatan, olumlu algı bırakan üründür

Bugün Türkiye de 150-200 kategori de promosyon ürün görmek mümkün.

Daha fazla bilgi için Promosyon Nedir? makalemizi de okuyabilirsiniz.